Producent
Cena
- od do
Skała morska
Skała jest fundamentem akwarium morskiego. Oprócz walorów dekoracyjnych odpowiada za filtrację biologiczną w akwarium. Jest to element, na którym mocujemy za pomocą kleju koralowce. Skała zasiedlona pożyteczne bakterie, porośnięta algami, to dojrzała skała określana jest mianem żywej. Pochodzi z działającego zbiornika lub jest importowana – skała frachtowa. Start akwarium na żywej skale jest szybszy, a proces dojrzewania zbiornika zachodzi stabilniej.
Sucha skała jest skałą jałową niezasiedloną przez organizmy. Kawałki skał można dowolnie kleić, tworząc hardscape i półki skalne służące następnie do umieszczania koralowców. Proces dojrzewania akwarium z tym rodzajem jest dłuższy, zanim w skale rozwiną się bakterie i porośnie algami. Jest tańsza od skały żywej, której dostępność jest bardzo ograniczona. Zaletą skały suchej jest to, że nie znajdziemy w niej nieproszeni goście m.in. wieloszczetów, wirków czy krabów i ślimaków.
Skała w akwarium zasiedlona mikroorganizmami i pożytecznymi bakteriami pełni funkcję wydajnej filtracji biologicznej. Żeby sucha skała „ożyła” należy zaszczepić w akwarium florę bakteryjną. W tym celu dostępne są wyselekcjonowane bakterie startowe szybko kolonizujące porowatą strukturę skał w akwarium morskim. Tempo dojrzewania suchej skały jest bardzo zmienne, monitorujemy ten proces za pomocą testów akwariowych dedykowanych do akwarium morskiego.