Producent
Cena
- od do
Czyściki magnetyczne do akwarium
Kolejnym rodzajem czyścików są czyściki magnetyczne. Składają się one z dwóch elementów. Na jednej części czyścika jest miękka okleina ta część mocowana jest na zewnętrznej części szyby. Druga część czyścika wyposażona jest w szorstką gąbkę do usuwania glonów i osadów i tą montujemy wewnątrz zbiornika. Obie strony zawierają magnesy i dzięki temu czyścik przez szybę trzyma się jej. Nie musimy moczyć rąk, aby wytrzeć glony z szyb przesuwamy zewnętrzną część czyścika, a wewnętrzna porusza się za nią czyszcząc szybę od środka.
Występują czyściki ciężkie, te po odczepieniu się od siebie będą opadały na dno, co niesie za sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia szyby dlatego zazwyczaj wyposażone są w żyłkę lub nić, która ma za zadanie nie dopuścić do uderzenia czyścika w dno akwarium. Występują też czyściki typu pływającego. Te po odczepieniu się jednej części od drugiej nie zatoną a będą unosić się na powierzchni wody. Czyściki magnetyczne występują też w wersjach z dodatkowym ostrzem. Wymienione wyżej rodzaje czyścików magnetycznych są wygodne i proste w użytkowaniu. Są jednak droższe od skrobaków tradycyjnych.
Trzeba też uważać przy czyszczeniu okolic dna zbiornika, przy podłożu szczególnie piaszczystym. Musimy zwracać uwagę na to, aby drobinki i ziarenka podłoża nie dostały się między szybę a czyścik, bo spowoduje to porysowanie szyb w akwarium.
Podczas wyboru czyścika magnetycznego do akwarium, musimy szczególną uwagę zwrócić na grubość szyby, jaką mamy w zbiorniku i według niej dobrać odpowiedni czyścik. Jeśli dobierzemy czyścik do szyby 6mm a w naszym akwarium jest szkło grubości 10mm czyścik nie zda egzaminu. Albo nie będzie się w ogóle trzymał, albo będzie bardzo słabo czyścił, ponieważ magnez będzie za słaby. Nie powinniśmy też dobierać czyścików na odwrót zbyt mocnego do cienkiej grubości szkła. Po pierwsze możemy uszkodzić szybę, po drugie czyścik będzie dużo większy i niewygodny w użyciu w małym akwarium.