Napowietrzanie akwarium
W naturalnym środowisku za odpowiednią wymianę gazową odpowiadają warunki atmosferyczne takie jak wiatr poruszający taflą wody lub opady atmosferyczne. W akwarium o odpowiednie napowietrzenie oraz mieszanie wody dbają filtry, oraz napowietrzacze i cyrkulatory. W przypadku niedoboru tlenu dostępnego dla ryb te stają się ospałe, mniej aktywne, gromadzą się przy powierzchni wody, mocno pracując pokrywami skrzelowymi. Napowietrzacz kiedyś nazywany również brzęczykiem to urządzenie, które przez cienki wężyk tłoczy do akwarium powietrze, które rozbijane jest na drobne bąbelki z pomocą kamienia napowietrzająego. Poprawia natlenianie wody oraz jej cyrkulację co przyczynia się do szybszego wyrównania temperatury, oraz równomiernego rozprowadzenia po zbiorniku tlenu.
W przypadku awarii filtra sprawny napowietrzacz zapewni bezpieczeństwo mieszkańców akwarium. Dostępne są również modele bezprzewodowe zasilane bateriami. Te można wykorzystać do długo trwającego transportu ryb.
Napowietrzanie niezbędne jest w akwariach z dużą obsadą ryb, zbiornikach hodowlanych czy do napędzania filtrów gąbkowych oraz odmulaczy. Duże wielowyjściowe urządzenia wykorzystywane są w oczkach wodnych cały sezon, podczas upalnego lata dbają o odpowiednie natlenianie nagrzewającej się wody, w której stężenie tlenu znacząco spada, zimią ograniczają zamarzanie wody, tworząc przerębel.