Nawozy do roślin akwariowych.

Ozdobą każdego akwarium słodkowodnego są żywe rośliny, które do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiednich warunków. Oświetlenie dla roślin akwariowych jest pierwszym elementem, o który należy zadbać, ważnymi parametrami lampy jest moc, barwa wyrażona w lumenach, oraz czas w ciągu doby, w którym oświetlane jest akwarium. Kolejnym elementem zdrowego wzrostu roślin w akwarium jest dobór podłoża. Najprostszym rozwiązaniem jest podłoże aktywne zapewniające właściwe warunki dla roślin, uprawa roślin w akwarium możliwa jest również na podłożu ze żwirku o odpowiedniej granulacji nieprzekraczającej 5 mm średnicy wraz z podżwirowym substratem.


Jaki nawozy stosować w akwarium?


Rośliny w akwarium wymagają odżywiania, bez tego ich wzrost będzie słaby, mogą pojawić się niedobory, a w konsekwencji flora w akwarium zacznie obumierać.
Bazując na obsadzie ryb oraz poszczególnych wymienionych powyżej parametrach można dobrać odpowiedni sposób nawożenia. Żeby określić jakiego składnika brakuje roślinom, należy wykonać testy akwarystyczne, na podstawie uzyskanych wyników wprowadzamy nawozy, których brakuje roślinom:
W ofercie mamy nawozy wzbogacające podłoża, dostępne w formie kapsułek, tabletek i kulek glinianych. Z których składniki pokarmowe rośliny pobierają przez system korzeniowy.

Sekcja nawozy w płynie podzielone jest na podkategorie węgiel w płynie, makro oraz mikro elementowe, uniwersalne oraz wyszczególniono komplety nawozów.
CO2 w płynie to nawozy dostarczające roślinom łatwo przyswajalnej formy węgla, który jest głównym składnikiem budulcowym roślin. Może on być stosowany dodatkowo przy podawaniu dwutlenku węgla z butli wysokociśnieniowej lub bimbrowni. Suplementowanie nawozów węglowych powoduje lepszą przyswajalność pozostałych składników pokarmowych.
Nawozy makroelementowe to nawozy zawierające w składzie azot (N), fosfor (P), magnez (Mg), wapń (Ca), potas (K). Rośliny akwariowe pobierają te pierwiastki w dużych ilościach.
Nawozy mikroelementowe to kompleksowo zbilansowane nawozy bogate w pierwiastki śladowe żelazo (Fe), chlor (Cl), mangan (Mn), cynk (Zn), miedź (Cu), bor (B), molibden (Mo), kobalt (Co) i nikiel (Ni), na które zapotrzebowanie roślin jest ilościowo niewielkie, ale bez ich dostępności flora akwariowa nie będzie rosła zdrowo. Odpowiednio zbilansowane nawozy bogate w pierwiastki śladowe wpływają na intensywność wybarwienia roślin czerwonych. Zawartość mikro w wodzie na potrzeby akwarystyki określamy na podstawie testów na żelazo (Fe), które jest głównym składnikiem takich nawozów.
Nawozy ogólne, wieloskładnikowe oraz all in. W tej podkategorii znajdują się nawozy uniwersalne dedykowane do zbiorników z dużą obsadą ryb. Takie produkty pozbawione są całkowicie lub w znaczącym stopniu azotu oraz fosforu, których stężenie jest zazwyczaj wysokie w akwariach nastawionych na hodowlę ryb, a nadwyżka tych pierwiastków, której nie wykorzystają rośliny, może powodować atak glonów. Dostępne są również nawozy kompletne zawierające wszystkie składniki pokarmowe w jednej butelce, które z pewnością są dużym ułatwieniem dla początkujących akwarystów marzących o pięknym akwarium roślinnym.

Sole nawozowe to mieszanki związków chemicznych, które po rozpuszczeniu w wodzie destylowanej lub pochodzącej z filtra RO stanowią źródło łatwo przyswajalnych składników pokarmowych dla roślin akwariowych.

Każde akwarium zależnie od oświetlenia, obsady zwierząt, ilości roślin oraz ich tempa wzrostu wymaga zbilansowania nawożenia. Do określenia zapotrzebowania na składniki pokarmowe niezbędne jest wykonanie testów akwariowych. Ważne również są regularne podmiany wody, dzięki nim nie dopuścimy do kumulacji w wodzie zbyt wysokich stężeń pierwiastków co może być przyczyna niekontrolowanego rozwoju glonów.

  • promocja
  • nowość

 

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium