Cena
- od do
Filtry RO
Zdecydowana większość roślin akwariowych oraz wiele gatunków ryb wymaga wody kwaśnej, oraz w różnym stopniu zmiękczanej. Woda z kranu jest zwykle twarda. O ile niepożądane składniki jak chlor oraz metale ciężkie łatwo zneutralizujemy odpowiednim uzdatniaczem akwarystycznym, to zapewnienie odpowiedniej twardości wody i jej odczynu nie jest banalne. W tym przypadku wodę wodociągową możemy filtrować wstępnie przez filtr RO. Uzyskamy w ten sposób wodę pozbawioną zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych i biologicznych. Charakteryzuje się ona zerowymi twardościami oraz neutralnym pH.
Co to filtr odwróconej osmozy (RO)?
Filtr RO jest zestawem wkładów wykorzystujących ciśnienie wody wodociągowej do uzyskania wody pozbawionej zanieczyszczeń i minerałów. Na filtr RO składają się moduły filtracji wstępnej odpowiedzialne za oczyszczanie mechaniczne wody przez wkłady z węglem aktywnym oraz polipropylenowe (sedymentacyjne), mają one za zadanie oczyścić wodę z cząsteczek wielkości do jednego mikrona (osady pyły zawiesiny). Wstępnie oczyszczona woda trafia na membranę, która jest głównym modułem tego filtra. Pory w membranie osmotycznej są tak niewielkie, że przeciskają się przez nie tylko cząsteczki wody. Otrzymujemy dzięki niej chemicznie czystą wodę pozbawioną minerałów i zanieczyszczeń.
Skuteczność filtracji zależy od ciśnienia w instalacji wodnej, temperatury wody oraz wydajność membrany, która określana jest przez producenta w galonach na dobę (GPD). Jakość wody uzyskanej z filtra RO mierzymy miernikiem TDS określającym ilość rozpuszczonych w czystej wodzie cząsteczek, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wody o wymaganych przez akwarystę wartościach, odpowiednio ją mineralizując czy zakwaszając.
Filtr RO ma niewielkie wymiary, możemy montować go na stałe do instalacji hydraulicznej lub na czas pozyskiwania wody np. w miejsce słuchawki prysznicowej.