Technika CO2
Na optymalny wzrost roślin akwariowych wpływ ma kilka czynników takich jak oświetlenie, dostępność makro oraz mikroelementów, odpowiednie wartości pH oraz twardość ogólna wody. Jeżeli któregoś z nich zabraknie bądź jest na niewłaściwym poziomie, wzrost roślin zatrzymuje się, rośliny mogą wykazywać niedobory, a glony, których wymagania są o wiele mniejsze, mogą stworzyć trudny do opanowania problem. Węgiel, który absorbują rośliny z dwutlenku węgla, jest głównym budulcem tkanek roślin oraz niezbędny do przeprowadzania fotosyntezy.
Dozowanie CO2 w akwarium
Dostarczanie węgla do akwarium możemy przeprowadzić na kilka sposobów. W małych nano akwariach możliwe jest dozowanie węgla w płynie (Carbo), które zapewnia dostateczne ilości węgla mniej wymagającym gatunkom roślin. Dostępne są również biologiczne reaktory CO2 (bimbrownie), których wydajność jest ograniczona reakcją chemiczną. Produkują CO2 do kilku tygodni, wiąże się to ze skokowym stężeniem dwutlenku węgla w wodzie i utrudnionym bilansowaniem nawożenia pozostałymi składnikami odżywiającymi rośliny akwariowe. Najefektywniejszym sposobem na dozowanie CO2 do akwarium z większą ilością roślin jest montaż zestawu z butlą wysokociśnieniową. Zapewnia on stałą dostępność węgla, który rośliny są w stanie łatwo przyswoić, (w odróżnieniu od stosowania Carbo) bez większych strat energetycznych. Podawanie CO2 obniża pH, tym samym ogranicza rozwój glonów oraz ułatwia pobieranie makro oraz mikrolementów roślinom.
Precyzyjne dozowanie CO2 w akwarium zapewniają porządne reduktory oraz zaworki, na których możemy z dużą dokładnością ustawić ilość podawanego CO2 do akwarium. Znaczną oszczędność gazu w butli uzyskujemy, wybierając zestaw z elektrozaworem oraz komputerem sterującym dozowaniem CO2.
W poniższych podkategoriach przedstawiamy niezbędne akcesoria do złożenia zestawu potrzebnego do dozowania CO2 do akwarium takie jak sony pH, dyfuzory. Elementem ułatwiającym określenie wysycenia wody dwutlenkiem węgla są indykatory, czyli łatwe do odczytania wskaźniki monitorujące stale stężenie tego gazu w wodzie akwariowej.