Technika CO2


Na optymalny wzrost 
roślin akwariowych wpływ ma kilka czynników takich jak oświetlenie, dostępność makro oraz mikroelementów, odpowiednie wartości pH oraz
twardość ogólna wody. Jeżeli któregoś z nich zabraknie bądź jest na niewłaściwym poziomie, wzrost roślin zatrzymuje się, rośliny mogą wykazywać niedobory, a glony, których wymagania są o wiele mniejsze, mogą stworzyć trudny do opanowania problem. Węgiel, który absorbują rośliny z dwutlenku węgla, jest głównym budulcem tkanek roślin oraz niezbędny do przeprowadzania fotosyntezy.


Dozowanie CO2 w akwarium


Dostarczanie węgla do akwarium możemy przeprowadzić na kilka sposobów. W małych nano akwariach możliwe jest dozowanie 
węgla w płynie (Carbo), które zapewnia dostateczne ilości węgla mniej wymagającym gatunkom roślin. Dostępne są również
biologiczne reaktory CO2 (bimbrownie), których wydajność jest ograniczona reakcją chemiczną. Produkują CO2 do kilku tygodni, wiąże się to ze skokowym stężeniem dwutlenku węgla w wodzie i utrudnionym bilansowaniem nawożenia pozostałymi składnikami odżywiającymi rośliny akwariowe. Najefektywniejszym sposobem na dozowanie CO2 do akwarium z większą ilością roślin jest montaż zestawu z butlą wysokociśnieniową. Zapewnia on stałą dostępność węgla, który rośliny są w stanie łatwo przyswoić, (w odróżnieniu od stosowania Carbo) bez większych strat energetycznych. Podawanie CO2 obniża pH, tym samym ogranicza rozwój glonów oraz ułatwia pobieranie makro oraz mikrolementów roślinom.

Precyzyjne dozowanie CO2 w akwarium zapewniają porządne reduktory oraz zaworki, na których możemy z dużą dokładnością ustawić ilość podawanego CO2 do akwarium. Znaczną oszczędność gazu w butli uzyskujemy, wybierając zestaw z elektrozaworem oraz komputerem sterującym dozowaniem CO2.
W poniższych podkategoriach przedstawiamy niezbędne akcesoria do złożenia zestawu potrzebnego do dozowania CO2 do akwarium takie jak sony pH, dyfuzory. Elementem ułatwiającym określenie wysycenia wody dwutlenkiem węgla są
indykatory, czyli łatwe do odczytania wskaźniki monitorujące stale stężenie tego gazu w wodzie akwariowej.

  • nowość
JBL proflora zaworek zwrotny CO2 TAIFUN SAFESTOP
JBL proflora zaworek zwrotny CO2 TAIFUN SAFESTOP
Producent: JBL
Cena: 24,50 zł
do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium