Akwarium dla bojownika

Akwarium dla bojownika

Akwarium dla bojownika

Bojownik syjamski jest gatunkiem, od którego często zaczyna się przygodę z akwarystyką. W ostatnich latach ryby te zyskały ponownie na popularności za sprawą dużej różnorodności odmian barwnych, których dostępność do niedawna była jeszcze bardzo ograniczona.
Stwierdzenie, że bojownik to gatunek niewymagający jest zdecydowanie nadużywane, ale prawdą jest, że jeżeli zapewnimy temu gatunkowi stabilne, odpowiednie warunki odwdzięczy się nam aktywnością i niesamowitymi kolorami. Są to ryby kontaktowe, często podpływające do przedniej szyby akwarium, gdy w pobliżu akwarium zaobserwują zbliżającego się opiekuna. Zanim zdecydujesz się na zakup bojownika, warto zapoznać się z niezbędnymi warunkami, jakie trzeba spełnić, żeby zdrowa ryba długo cieszyła nasze oczy.

Wielkość akwarium dla bojownika

Minimalne akwarium dla bojownika powinno mieć długość 30 cm i pojemność nie mniejszą niż 20 litrów. Jest to absolutne minimum dla jednego samca. Bojownik syjamski utrzymywany w dobrej kondycji jest rybą aktywną stale patrolująca swój teren. Małe kilkulitrowe zbiorniki (dodatkowo niewyposażone w filtrację) wykorzystywane przez hodowców są ciężkie w prowadzeniu. Wymagają dużo więcej doświadczenia, żeby ryby utrzymywane w nich były we wzorowej kondycji. Dla dobra zwierząt proponujemy pozostawić taką formę chowu akwarystom z dużym doświadczeniem.

Filtr w akwarium z bojownikiem

 

                               

          

Na początek należy zadać pytanie, jakie korzyści płyną z wykorzystania filtra w akwarium z bojownikiem?
Sprawna filtracja to odpowiednio napowietrzona i klarowna woda, o zerowym bądź bliskim zera stężeniu trujących azotanów i amoniaku. Działająca filtracja biologiczna redukuje toksyczne związki przemiany materii, martwe resztki roślin oraz pozostałości niezjedzonego pokarmu.
Czy filtr w akwarium bojownika jest niezbędny to kwestia sporna. Pewne jest, że odpowiednia filtracja ułatwia prowadzenie niewielkiego akwarium bez glonów i umożliwia połączenie bojownika z innymi gatunkami (oczywiście w odpowiedniej wielkości akwarium), które są bardziej delikatne niż główny bohater — bojownik.

Akwarium bez filtracji wymaga doświadczenia i poznania procesów biologicznych zachodzących w zbiorniku. Należy przyłożyć większą uwagę do kontrolowania stężeń NO2, NO3, NH4/NH3, PO4, które bezpośrednio zagrażają rybom oraz wpływają niekorzystnie na system odpornościowy ryby, powodują jego osłabienie, a w konsekwencji mogą powodować infekcje.
Silny ruch wody wywołany przez nieodpowiednio dobrany do objętości akwarium filtr utrudnia funkcjonowanie bojownikowi i nie ma co do tego wątpliwości. Szczególnie jest to duży problem dla odmian o weloniastych płetwach (np. halfmoon) z silnie rozbudowanymi płetwami nieparzystymi, które działają jak żagiel. Intensywnie pracujący filtr dosłownie zdmuchuje bojownika. Ryba w silnym nurcie wody zachowuje się nerwowo, poruszanie się w takich warunkach jest dużym stresem i sporym wydatkiem energetycznym.
Rozsądnie wykorzystanie filtra z możliwością regulacji przepływu oraz wyposażonego w deszczownię umożliwi skierować nurt wody na boczną szybę, będzie pozytywnym rozwiązaniem dla zwierząt, jak i funkcjonowania akwarium w zamyśle minimum obowiązków i maksimum zadowolenia.

Filtracja, którą można polecić do akwarium dla bojownika o pojemności do 20-30 litrów to niezawodny w małych akwariach Aquael pat mini z dołączona deszczownią. Małe filtry HJ-111B również spełnią swoją funkcję w niewielkim akwarium, w którym jedynym mieszkańcem będzie bojownik. W akwarium należy na wstępie zadbać o parametry wody, dla wielu osób zbiorniki bez filtracji będą stwarzały problemy ze względu na obowiązkowe duże i częste podmiany wody. W niefiltrowanym akwarium dużo bardziej prawdopodobne jest zatrucie powstałymi metabolitami, które bez monitorowania parametrów wody może zostać wykryte za późno. Nie należy polegać jedynie na obserwacji zachowania ryby, a uzbroić się w dokładne testy kropelkowe. Wykorzystanie filtracji umożliwi wykonywanie cotygodniowych niewielkich (10 - 20%) podmian wody.

Grzałka dla bojownika

Ryby jako zwierzęta zmiennocieplne są uzależnione od temperatury otoczenia. Optymalna temperatura dla odmian hodowlanych bojownika to 27- 29ºC. W niskiej temperaturze określanej jako pokojowa (18-23ºC) bojownik będzie apatyczny. Metabolizm ryby zwolni i niechętnie będzie przyjmować pokarm. Ryba w chłodnej wodzie szukając ciepłego miejsca, może stale przebywać w okolicy głowicy filtra, który oddaje odrobinę ciepła. W zbiorniku ze zbyt niską temperaturą osłabiona ryba leży na boku przy dnie akwarium. Długo utrzymująca się za niska temperatura może doprowadzić do infekcji, martwicy płetw oraz ogólnego pogorszenia zdrowia aż do śmierci. Odpowiednia grzałka dla bojownika musi być wyposażona w termostat umożliwiający ustawienie właściwej temperatury. Termostat jest dobrym rozwiązaniem, w przypadku gdy ryba przejawia niepokojące objawy wskazujące na stan chorobowy, ponieważ pierwszym krokiem podczas leczenia wielu chorób jest podniesienie temperatury o 2-3 stopnie. Niezalezienie czy akwarium będzie zamieszkiwał jeden bojownik, czy ławica neonów bardzo ważne jest kontrolowanie urządzeń elektrycznych. W przypadku grzałki niezbędny jest precyzyjny termometr, dzięki któremu można zweryfikować poprawną pracę urządzenia grzewczego.

 

    

 

Szyba nakrywowa, pokrywa w akwarium dla bojownika

 

Dla ryb potrafiących oddychać powietrzem atmosferycznym bardzo ważne jest zapewnienie zbliżonej temperatury wody i powietrza. Przeciąg bądź stała różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia labiryntu. Początkowe objawy to blednięcie kolorów, płochliwość oraz brak apetytu. Bojownik z zapaleniem błędnika leży na dnie, podpływa do powierzchni, jedynie w celu zaczerpnięcia powietrza. Tak osłabiona ryba często narażona jest na różnorakie infekcje wtórne. Akwarium dla bojownika obowiązkowo musi być wyposażone w pokrywę bądź szybę nakrywkową, która zapewni zbliżoną temperaturę nad, jak i pod wodą. Przykrycie zbiornika jest wskazane również ze względu na dużą skoczność tych ryb.

Jak urządzić akwarium dla bojownika

Zbiornik przygotowywany dla bojownika możemy zaaranżować bardzo dowolnie. Dobrze jest zainstalować w takim akwarium tło, poprawi komfort życia ryby, zapewniając wraz z posadzonymi z roślinami intymne miejsce. Tło również pozwala zamaskować wiszące z tyłu kable filtra oraz grzałki, jak również podnosi wartość estetyczną całego akwarium. Powinny znaleźć się w nim rośliny pływające, które na części akwarium zmniejszą intensywność oświetlenia oraz ułatwią samcowi budowanie pienistego gniazda. Z gatunków pływających, które prawidłowo rosną w przykrytym akwarium, można wymienić Limnobium gąbczaste (Limnobium spongia), Salwinię pływającą (Salvinia natans) czy Wgłebkę wodną (Riccia fluitans). Bojowniki często odpoczywają na liściach blisko powierzchni wody. Warto posadzić dla nich tym celu gatunki o dużych liściach, które wyrosną do powierzchni wody jak różne gatunki nadwódek (Hygrophila) czy ludwigii (Ludwigia). Szeroka gama mało wymagających odmian anubiasów jest dobrym uzupełnieniem aranżacji akwarium z bojownikiem. Ponadto część akwarium można obsadzić roślinami „na gęsto”, tworząc naturalne kryjówki i miejsce, w które bojownik lubi się „wcisnąć”. Od frontu pozostawiamy wolne miejsce do pływania i obserwacji zwierzaka. Ilość roślin, kolor podłoża czy aranżacja z udziałem korzeni lub skał jest wyborem indywidualnym. Dodatkowym uzupełnieniem akwarium dla bojownika mogą być naturalne łupiny orzecha kokosowego, które sprawdzą się jako kryjówki. Bojowniki są pod względem wystroju akwarium bardzo plastyczne i pozostawiają dużo przestrzeni dla właściciela na kreowanie podwodnego świata. W akwarium z bojownikiem unikamy ozdób z małymi otworami, w których ciekawska ryba może utknąć.

Akwarium dla bojownika z dodatkową obsadą

Chociaż nazwa bojownik zobowiązuje do zachowań agresywnych, to nie jest on aż tak zadziorny żeby w odpowiedniej pojemności akwarium nie możliwym było utrzymanie go z innymi gatunkami ryb. Dodatkową obsadę należy jednak dobrać odpowiednio tak aby wymagania każdego z gatunków były zapewnione i żadna z ryb nie ucierpiała na takim połączeniu. Ryby do akwarium towarzyskiego z bojownikiem nie mogą pływać szybko i nerwowo. Gatunki towarzyszące bojownikowi nie powinny być większe i nie mogą podskubywać jego płetw. Pod uwagę należy wziąć również temperament bojownika, może atakować gupiki (oraz inne ryby) ze względu na kontrastowe ubarwienie, sposób poruszania się jak i weloniastą płetwę ogonową. Dla bojownika taka ryba jest potencjalnym rywalem i nie zostanie mile przywitana w akwarium czyli na jego terytorium. Ryby zajmujące strefę przypowierzchniową (np. małe gatunki pstrążenic) również nie mogą liczyć na delikatne traktowanie jeżeli akwarium nie będzie miało odpowiednio dużej powierzchni okaże się, że zostaną szybko spacyfikowane.

Jakie ryby pasują do akwarium z bojownikiem

Zależnie jakim dysponujemy litrażem, wybór współlokatora dla bojownika okaże się bardzo ograniczony lub wręcz przeciwnie będzie w czym wybierać. Dobierając ryby towarzyszące bojownikowi w akwarium należy kierować się charakterem ryb oraz ich preferencjami względem parametrów wody.

Do akwariów 20-30 litrowych dla samca bojownika najlepszym towarzystwem będą ślimaki takich gatunków jak Brotia pagodula, helmet (Filopaludina sp.) lub neritina. Z powodzeniem możemy utrzymywać w takim akwarium krewetki Amano oraz większe od nich krewetki filtrujące (Atyopsis sp.). Mniejsze gatunki krewetek (Neocaridina davidii, red cherry), które są kontrastowo wybarwione mogą zostać zjedzone, jest to jednak zależne od temperamentu bojownika. Wyższa temperatura panująca w akwarium z bojownikiem przyczyni się do krótszego życia tych krewetek. Określane jako nano razborki gatunki takie jak (Danio margaritatus, Boraras brigittae) często łączone są w małych zbiornikach z bojownikiem. To małe i stosunkowo płochliwe ryby, które nie zawsze dobrze znoszą towarzystwo potencjalnego dużo większego drapieżnika na niewielkiej przestrzeni małego akwarium. Ryby takie będą zestresowane i skryte, przez to mało widoczne w akwarium.

Proponowana obsada do bojownika w nieco większym akwarium o pojemności 54l i standardowych wymiarach 60x30x30 cm może prezentować się zdecydowanie obszerniej. Mamy możliwość wybrać ryby pływające w toni wody jak i zajmujące strefę przy dnie. Z ryb ławicowych obsadę mogą uzupełnić drobne ryby stadne takie jak razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha), Espei (Trigonostigma espei) czy Hengela (Trigonostigma hengeli), niewielkie bystrzyki min. Bystrzyk amandy (Hyphessobrycon Amandae ) lub Axelorda (Hyphessobrycon herbertaxelrodi ). W takim akwarium świetnie będzie wyglądała ławica neona czerwonego (Paracheirodon axelrodi ) lub mniejszy kuzyn, neon zielony (Paracheirodon simulans). Z przydennych ryb świetnie z bojownikiem zgrywają się karłowate gatunki kirysków (np. pigmej, Corydoras pygmaeus, bądź habrosus, Corydoras habrosus) oraz (przy wyborze piaszczystego podłoża) piskorki (Pangio semicincta).

 

Zgodnie z Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170, kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez mojej zgody jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium