Glony w akwarium - przegląd, profilaktyka i zwalczanie

Glony w akwarium - przegląd, profilaktyka i zwalczanie

Glony! To większy bądź mniejszy problem, który na swojej drodze spotkał każdy akwarysta. A ilu akwarystów to tyle samo sposobów na wyprowadzenie akwarium na prostą.

 

✅ Brunatnice Phaeophyta

 

 

 

Opis:

Glony wielokomórkowe tworzące brązową plechę. Atakują liście roślin. Pojawiają się na szybach w postaci brunatnych kłębków. Śliska plecha jest łatwa do usunięcia.

Przyczyny powstawania:

Występują w akwariach krótko oświetlanych, niewystarczającą mocą. Pojawiają się w świeżych, niedojrzałych zbiornikach. Zaburzone stosunki pierwiastków mogą potęgować wysyp tych glonów.

Zwalczanie:

Brunatnice są łatwe do usunięcia zarówno z szyb, jak i roślin. Można je odsysać rurką podczas podmiany wody. Chętnie zjadają je gatunki roślinożernych ryb, ślimaki oraz krewetki. W przypadku rozwoju tego glonu pomocny będzie preparat Bio-exit green.

Dobra profilaktyka:

  • Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie akwarium (długość dnia oraz moc)

  • Dobrze jest wprowadzić glonożerne gatunki zwierząt, które ograniczą rozwój glonów

  • Duże podmiany wody oraz bilansowanie nawożenia poprawi kondycję akwarium

Uwagi:

Często mylone z okrzemkami. Brunatnice są łatwe do starcia z zaatakowanej powierzchni.

 

✅ Okrzemki Diatomaceae

 


Opis:

Okrzemki są jasno brązowymi jednokomórkowymi glonami. W akwarium tworzą płaskie kolonie oraz cienkie brązowe nitki na szybach akwarium i roślinach. Ściany komórkowe okrzemków są wysycone krzemianami które nadają im charakterystyczną szorstką w dotyku fakturę. Występują zwykle w zacienionych miejscach w akwarium.

Przyczyny powstawania:

Okrzemki głównie pojawiają się w nowo założonych akwariach. Niedostateczna filtracja oraz słabe oświetlenie przyczyniają się do rozwoju dużych kolonii tego glonu. Wysokie stężenie krzemianów oraz amoniaku w wodzie są powodem masowego wysypu okrzemek.

Zwalczanie:

Żeby pozbyć się okrzemków należy regularnie podmieniać wodę w akwarium oraz usuwać mechanicznie glony z szyb i elementów wyposażenia za pomocą czyścików do szyb. Wskazana jest stabilizacja biologiczna poprzez dodanie bakterii nitryfikacyjnych. Otoski oraz ślimaki chętnie zjadają ten rodzaj glonów. Akwarystyczne wkłady wychwytujące krzemiany przyspieszą zwalczanie okrzemków. Uniwersalnym preparatem usuwającym ten rodzaj glonów jest Algae away.

Dobra profilaktyka:

  • Regularne podmiany wody

  • Należy poprawić wydajność filtracji w akwarium

  • Stabilizacja parametrów poprzez wprowadzenie bakterii nitryfikacyjnych

  • Wydłużenie czasu oświetlania akwarium o 2-3 godziny

Uwagi:

Krzemiany w akwarium nieświadomie można wprowadzić wraz z piaskiem, żwirem oraz kamieniami, które nie nadają się do użytku w akwariach. Okresowo woda wodociągowa, może być wysycona krzemianami.

 

✅ Compsopogon, Staghorn

 

 


Opis:

Bardzo charakterystyczny glon, którego plecha ma mocno rozgałęzioną formę, przypomina drzewko bądź rogi jelenia. Glony te mają różne kolory od zielonego po niebieskie, szare, brązowe i czarne. Porastają wolno rosnące rośliny, elementy wystroju jak korzenie oraz powierzchnię żwiru. Trudne do usunięcia, śliskie, chętniej rozrastają się bliżej powierzchni wody.

Przyczyny powstawania:

Rozwijają się w zbiornikach niestabilnych biologicznie, w których pojawia się skok amoniaku oraz testy wykazują wysoki poziom NO3. Słaby przepływ wody niski poziom CO2 połączony z zalegająca na dnie dużą warstwą detrytusu stwarzają dobre warunki do wzrostu tego glona.

Zwalczanie:

Mocno zainfekowane liście trzeba wyciąć. Zwiększone dawkowanie carbo oraz dozowanie bezpośrednio na glon przy wyłączonym filtrze pozwala pozbyć się kolonii Compsopogon. Po aplikacji powinien zmienić kolor na szary i z czasem rozpuścić się w wodzie. Skuteczny na ten rodzaj glonów jest preparat marki Tetra, algizit w formie długo działających tabletek, bezpiecznych dla wszystkich mieszkańców akwarium.

Dobra profilaktyka:

  • Nie przekarmiaj ryb

  • Należy poprawić cyrkulację i dostępność CO2

  • Wyeliminować źródło wysokiego NO3 w akwarium

  • Zbilansować dawki nawozów w płynie

  • Należy regularnie podmieniać wodę i monitorować jej parametry

 

Oedogonium - delikatne krótkie zielone nitki

 

 

Opis:

Delikatne, krótkie (kilka milimetrów długości), jasnozielone nitki. Porastają zwykle korzenie oraz kamienie w akwarium przy dużej inwazji mogą kolonizować liście roślin w słabszej kondycji. Występują zwykle w postaci gęstego „trawniczka”. Atakuje zwykle dojrzałe akwaria.

Przyczyny powstawania:

Uważa się, że niedobór mikroelementów i CO2 oraz wysokie stężenia azotanów (NO3) jako główny powód występowania Oedogonium. Duże dobowe wahania CO2 wpływają na rozwój nitkowatych glonów zielonych.

Zwalczanie:

Z kamieni oraz innych twardych elementów wystroju można usunąć mechanicznie za pomocą szczoteczki do zębów. Glon jest wrażliwy na bezpośrednie działanie wody utlenionej oraz węgla w płynie. Zainfekowane liście oraz całe rośliny należy usunąć. Produktem skutecznym na krótkie glony nitkowate jest algae away oraz algin.

Dobra profilaktyka:

  • Wskazana jest kontrola stężenia CO2 w akwarium np. za pomocą indykatorów CO2

 

Rhizoclonium - długie słabe nitki, wata

 

 

Opis:

Długie cienkie, żółto zielone nitki. Kolonie glonów przypominają śliską, miękką watę. Powstają w miejscach o małym, bądź mocno ograniczonym przepływie wody. Łatwo dają nawinąć się na palec i odrywają od powierzchni roślin, jednak mimo regularnego usuwania w bardzo szybkim tempie odrastają.

Przyczyny powstawania:

Glony te pojawiają się w akwariach o słabym przepływie wody i niskiej podaży CO2. Zbyt intensywnie oświetlany zbiornik oraz wysokie stężenie żelaza w wodzie intensyfikują rozrost Rhizoclonium. Kumulacja organicznego węgla rozpuszczonego w wodzie (DOC) przyczynia się do ataku tego rodzaju glonów.

Zwalczanie:

Kolonie glonów można usuwać mechanicznie podczas odmulania bądź wyjmować z akwarium pensetą. Skuteczne okażą się również preparaty przeciwglonowe dedykowane do zwalczania glonów zielonych. Dodatek kwasów humusowych będzie hamował rozwój tych glonów.

Dobra profilaktyka:

  • Należy kontrolować ilość CO2 i poprawić cyrkulację wody w akwarium

  • Regularne podmiany wody pozwolą zmniejszyć stężenia nawozów

  • Cykliczne odmulanie dna i wprowadzenie pożytecznych bakterii pozwoli obniżyć DOC w akwarium

  • Wprowadzenie glonożernych krewetek karłowatych oraz ślimaków żywiących się tym glonem

  • Poprawienie cyrkulacji wody

  • Należy wdrożyć korekty w nawożeniu poprawiając stosunki pierwiastków

  • Wprowadzenie gatunków zwierząt zjadających te glony jak krewetki amano, młode kosiarki, brzanki różowe i molinezje

  • Profilaktyczny dodatek węgla w płynie hamuje rozwój oedogonium

Uwagi:

Dekoracyjny glon, którego ekspansję można kontrolować w łatwy sposób.

 

Chlorophytaceae - krótkie nitkowate zielenice

 

 

Opis:

Zielony wielokomórkowy glon w formie krótszych bądź dłuższych delikatnych nitek. Porasta ścianki, rośliny oraz osprzęt w akwarium. Pierwszym objawem charakterystycznym dla rozwoju nitek jest wyraźny zielony nalot na liściach roślin.

Przyczyny powstawania:

Ten rodzaj glonów pojawia się w dojrzałych akwariach. W których zaniedbane zostały podstawowe prace serwisowe jak podmiany wody oraz czyszczenie szyb. Warunki dla wzrostu glonów zielonych są identyczne jak dla roślin wyższych w akwarium.

Zwalczanie:

Bardzo dobry rezultat można osiągnąć, stosując preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane. Zalecane jest zaciemnienie akwarium na kilka dni podczas kuracji preparatami zwalczającymi glony.

Dobra profilaktyka:

  • Karłowate gatunki krewetek chętnie zjadają zielenice

  • Należy regularnie podmieniać wodę w akwarium oraz wycierać szyby nie pozwalając na rozwój kolonii glonów

 

✅ Skrętnice - długie mocne nitki, Spirogyra

 

 

Opis:

Długie, trudne do rozerwania nitki o ciemnozielonym kolorze. Często można zauważyć na kolonii tych glonów pęcherzyki tlenu sugerujące intensywną fotosyntezę. Pod mikroskopem można dostrzec spiralnie ułożone chloroplasty stąd polska nazwa tego glonu. Lubi mocne światło i wysoki poziom składników odżywczych.

Przyczyny powstawania:

Główną przyczyną poprzedzającą pojawienie się w akwarium skrętnic jest skok amoniaku w akwarium. Podwyższone stężenie NH4 może być wynikiem braku stabilności biologicznej lub większej ingerencji w podłoże. Nie zauważone martwe zwierzę akwariowe również może być przyczyną pojawienia się jonów amonowych, a w konsekwencji glonów.

Zwalczanie:

Glon ten jest trudny do pozbycia się. W akwarium rozwija się dobrze w warunkach takich, jakie sprzyjają uprawie roślin. Skrętnice należy usunąć mechanicznie, tak dużo, jak jest to możliwe. Pomocne w tym jest wykorzystanie pęsety bądź szczoteczki do zębów, które pozwolą na nawinięcie nitek niczym makaronu. Następnie należy zaciemnić akwarium na 3 dni. W tym czasie, dwu trzy krotne przedawkowanie preparatów typu węgiel w płynie spowoduje uszkodzenie pozostałych w akwarium glonów. Na glony nitkowate polecamy również skuteczny preparat Algen Stop General. Jeśli testy akwariowe wykazują zawartość amoniaku, należy wykonać dużą podmianę wody oraz uzupełnić florę bakteryjną w akwarium. „Glonojady” niechętnie zjadają ten rodzaj glonów ze względu na jego twardość.

Dobra profilaktyka:

  • Regularne podmiany wody pozwolą kontrolować skoki parametrów wody

  • Nawozy należy stosować ostrożnie, dostosowując dawkę do zapotrzebowania roślin można korzystać z dokładnych testów kropelkowych.

  • Dodatek kwasów humusowych i garbników w wodzie hamuje rozwój skrętnic

 

✅ Zielenice jednokomórkowe - zielony pył na szybach, Chlorophyta

 

 

 

 

Opis:

Jednokomórkowe, jasnozielone glony pokrywające wewnętrzne ścianki akwarium. Często określane jako zielony pył osadzający się na szybach zbiornika, elementach wystroju, niekiedy też na liściach wolno rosnących roślin (np. Anubias). Kolonie glonów mogą rozwinąć się bardzo szybko, całkowicie uniemożliwiając obserwację wnętrza akwarium.

Przyczyny powstawania:

Pojawiają się przede wszystkim w akwariach nowo założonych, w których nawożenie nie jest jeszcze zbilansowane. W dojrzałych akwariach również mogą się pojawić. Występowanie glonów na szybach spowodowane jest zmianą systemu nawożenia. Wysyp takich glonów często powiązany jest z przedawkowaniem nawozów mikroelementowych. Zielony pył na szybach pojawia się również po dużych ingerencjach w podłoże akwarium jak przesadzanie czy wyrywanie roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym. Niski poziom CO2 oraz niedobory składników odżywczych mogą być powodem występowania „zielonych szyb” w akwarium. Wpływ na rozwój tych glonów mogą mieć również ryby przekopujące podłoże.

Zwalczanie:

Glony te bardzo łatwo można usunąć z pomocą czyścików do szyb. Jeśli problem z zielenicami powstał na skutek nieprawidłowo dobranych stężeń nawozów, problemy mogą powracać do czasu wypracowania odpowiednich dawek. Należy regularnie przecierać szyby i podmieniać wodę. Zakładając na wlot filtra gęste prefiltry lub włókninę filtracyjną filtr wychwyci starte glony, które inaczej mogą szybko wrócić na szybę. Wskazane jest regularne odmulanie dna w celu ograniczenia rozkładającej się na dnie akwarium materii organicznej.

Dobra profilaktyka:

  • Należy ograniczyć dostęp światła słonecznego do wnętrza akwarium

  • Regularnie wycierać szyby, nawet jeśli glon nie jest widoczny

  • Regularne suplementowanie węgla w płynie ogranicza rozwój glonów zielonych

  • Ograniczenie nawożenia mikroelementami, zmniejszenie dawek nawozów do 30% zalecanych przez producenta

  • Zwiększenie masy roślinnej o szybko rosnące gatunki roślin

  • Wprowadzenie „glonojadów”, które czyszczą stale powierzchnie zbiornika jak ślimaki Neritina, Clonthon, Helmet czy roślinożerne zbrojniki, np. Otocinclus affinis (otosek przyujściowy).

Uwagi:

Glony w formie zielonego pyłu na szybach są proste do zwalczenia.
Niektórzy akwaryści pozostawiają osad na szybach na ok. 3 tygodnie, który po tym czasie należy zdrapać z szyby i usunąć razem z dużą podmianą wody ze względów estetycznych jest to jednak rozwiązanie nie dla wszystkich. Czasami ta metoda wymaga powtórzenia.
Dokładne pochodzenie tego rodzaju glonów nie jest do końca znane, jest to rodzaj zoospor, który składa się z pojedynczych komórek zdolnych do ruchu. Częściej spotykany w nowych akwariach.

 

Zielenice punktowe, kolonijne, Chloropytha

 

Opis:

Wielokomórkowe zielenice punktowe są trudne do usunięcia. Twarde, ciemnozielone okrągłe skupiska glonów. Porastają powierzchnię szyb w akwariach oraz liście wolno rosnących roślin.

Przyczyny powstawania:

Glony te pojawiają się zwykle w akwariach gdzie wprowadzono duże zmiany w systemie nawożenia. Wysyp punktowych zielenic występuje przy niskim stężeniu fosforanów i CO2 oraz nadwyżce mikroelementów. Relatywnie słabej cyrkulacji wody oraz zaburzonym stosunku makroelementów. Intensywne, mocne oświetlenie oraz długi czas oświetlania akwarium wpływa na rozwój glonów.

Zwalczanie:

Należy regularnie czyścić szyby przy cotygodniowych podmianach wody, uniemożliwi to pojawianie się nowych kolonii glonów. Ten rodzaj zielenic jest trudny do usunięcia, najlepiej sprawdzają się skrobaki do szyb uzbrojone w żyletkę oraz dobre jakościowo czyściki magnetyczne. Liście zainfekowane zielenicami należy usunąć.

Dobra profilaktyka:

  • Skrócenie czasu oświetlenia akwarium o 2-3 godziny dziennie

  • Poprawa cyrkulacji wody, podniesienie poziomu CO2 oraz zbilansowanie nawożenia

  • Należy prowadzić systematyczną kontrolę stężenia mikro i makro elementów testami kropelkowymi

  • Należy poprawić stosunek azotanów (NO3) do fosforanów (PO4)

  • Regularne czyszczenie szyb uniemożliwi pojawianie się nowych zielenic punktowych na szkle.

  • Wprowadzenie „glonojadów”, które czyszczą stale powierzchnie zbiornika jak ślimaki Neritina, Clinthon, Helmet czy roślinożerne zbrojniki, np. Otocinclus affinis (otosek przyujściow)

Uwagi:

Kolonie punktowych zielenic uważane są za objaw zdrowego akwarium (zielenice punktowe są wrażliwe na toksyczne metabolity ryb rozpuszczonych w wodzie). Glony te rozwijają się dosyć wolno w akwarium, zauważalne są na starszych liściach roślin.

 

✅ Krasnorosty, Szantrasje - Rhodophyta

 

 

Opis:

Glony o charakterystycznym pędzelkowatym wyglądzie. Krasnorosty osiągają do 10 mm długości. Przybierają różne kolory zwykle rude bordowe brązowe bądź czarne. Porastają kamienie, korzenie, podłoże w akwarium, wyposażenie zbiornika. Atakują również krawędzie liści wolno rosnących roślin. Jest jednym z najtrudniejszych do pozbycia się glonów w akwarium.

Przyczyny powstawania:

Krasnorosty do wzrostu preferują wodę o wysokim stopniu twardości i wysokim pH. Rozwijające się w kępkach glony lubią miejsca o silnym prądzie wody. Skoki stężenia dwutlenku węgla oraz pH powodują przyspieszony wzrost tych glonów. Rozwijają się doskonale w akwariach dojrzałych, gdzie występuje duże stężenie organicznego węgla pochodzącego z metabolitów ryb i rozkładu martwych roślin (DOC). Niedostateczna filtracja biologiczna również sprzyja rozwojowi szantrasji.

Zwalczanie:
Mechaniczne usuwanie nie powoduje trwałych efektów. Stosowanie węgla w płynie za pomocą strzykawki przy wyłączonym filtrze bezpośrednio na kolonię glonów przynosi dobre efekty. Kuracja preparatami typu Carbo jest skuteczna na krasnorosty, które już mamy w akwarium. Glon, zanim zniknie, zmieni kolor na czerwony bądź szaro białawy. Z dedykowanych preparatów osłabiających te glony polecamy Algen Stop General oraz Tetra Algizit. Dużo ważniejsza w przypadku szantrasji jest profilaktyka, aby nie dopuścić do warunków, w których glony te opanują akwarium.

Dobra profilaktyka:

  • Zapobiegawczo można stosować regularnie węgiel w płynie razem z CO2, żeby zahamować rozwój krasnorostów

  • Regularne należy stosować podmiany wody wraz z odmulaniem dna
    Nie należy przekarmiać ryb

  • Warto uzupełnić florę bakteryjną w akwarium o preparaty z wyselekcjonowanymi szczepami bakterii, które rozkładają martwą materię organiczną

  • Zmiękczenie i zakwaszenie wody zahamuje rozwój glonów

  • Młode krasnorosty, których tkanki nie są wysycone węglanami chętnie zjadają je młode kosiarki (Crossocheilus oblongus)

 

Uwagi:

Walka z krasnorostami jest długa i niewdzięczna. Zdecydowanie warto prowadzić akwarium tak aby warunki do wzrostu krasnorostów były utrudnione (kwaśna, miękka woda oraz brak DOC).



Sinice, Cyjanobakterie - Cyanophyta

 


Opis:

Sinice nie są glonami, lecz cyjanobakteriami. Posiadają w swojej budowie chlorofil oraz są zdolne do procesu fotosyntezy. W akwarium słodkowodnym najczęściej tworzą charakterystyczne zielonkawo niebieskie śliskie plechy. Mogą być też koloru szarego bądź bardzo ciemnego wręcz czarnego. Gruby gładki dywan sinic przypomina pajęczynę. Szybko się rozrasta i pokrywa podłoże oraz atakuje rośliny. Cyjanobakterie charakteryzują się również nieprzyjemnym zapachem, który uwydatnia się po roztarciu w palcach. Zaatakowane rośliny szybko zaczynają obumierać.
Bardzo często pojawiają się w warstwie podłoża przy przedniej szybie akwarium, gdzie są jednak niegroźne i łatwe do usunięcia.

Przyczyny powstawania:

Niestabilne biologicznie oraz nowo założone akwarium, z zaburzonym stosunkiem PO4 do NO3. Wysokie stężenie fosforanów (PO4) przy równoczesnym niskim bądź zerowym poziomie azotanów (NO3) jest idealnym miejscem do rozwoju sinic.
Mogą pojawiać się w akwariach z niewystarczającą filtracją. W przypadku świeżo założonych zbiorników długi czas oświetlenia oraz skok amoniaku może przyczynić się do rozwoju sinic w akwarium.

Zwalczanie:

Cyjanobakterie są łatwe do usunięcia mechanicznego. Szybko można je odessać wężykiem z powierzchni podłoża i liści roślin. Następnie należy zrobić dużą podmianę wody (ok. 40%) oraz zaciemnić na kilka dni akwarium i silnie napowietrzać wodę. Kolejnym krokiem jest stopniowe podnoszenie stężenia NO3 nawozem bez fosforanów. Skutecznym preparatem eliminującym plagę sinic w akwarium jest Femanga Algen Stop Special oraz Blue exit. Ostatecznie, gdy inne praktyki nie przyczynią się do ustąpienia problemów, można wykorzystać kurację antybiotykami. Antybiotyki w akwarium niszczą florę bakteryjną.

 

Dobra profilaktyka:

  • Za pomocą testów akwarystycznych należy kontrolować stężenia NO3 i PO4

  • Nie dopuszczać do zapychania filtracji i ograniczenia cyrkulacji wody

  • Systematyczne podmiany wody wraz z odmulaniem

 

Uwagi:

Sinice produkują toksyczne związki, które mogą przyczynić się do śmierci ryb oraz obumierania roślin. Należy szybko powstrzymać ich rozprzestrzenianie się.

 

Zgodnie z Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170, kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez mojej zgody jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium