Opcje przeglądania
Cena
  • od do

 

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska szybko zyskuje na popularności. Założenie akwarium słonowodnego to wspaniała okazja do obserwacji zwierząt żyjących w morzach i oceanach. Jesteśmy w stanie przenieść część rafy koralowej do domowego zacisza. Akwaria morskie to mnogość kolorów i różnorodność interesujących żywych stworzeń zamieszkujących rafy koralowe. Akwarystyka rafowa to nie tylko przepiękne ryby i skorupiaki, szkarłupnie, ale również koralowce i ukwiały.
Należy nadmienić, że koralowce to zwierzęta, choć osoby niezwiązane z akwarystyką mylnie nazywają je roślinami. Odżywiają się planktonem, drobnymi bezkręgowcami, oraz wchłaniając przez tkankę niezbędne związki. Dodatkowo źródłem energii niezbędnej dla procesów metabolicznych, wzrostu i rozmnażania jest 
światło o odpowiedniej barwie. Koralowce współpracują z przeprowadzającymi fotosyntezę symbiotycznymi algami (zooksantelle) znajdującymi się w ich tkankach.
Akwarystyka morska pod wieloma względami jest bardziej zaawansowana i wymaga więcej wiedzy i zaangażowania niż akwarystyka słodkowodna. Akwaria morskie dzielimy na zbiorniki rafowe, w których główne skrzypce grają koralowce i ukwiały, a ryby są tylko uzupełnieniem obsady oraz akwaria typu ''fish only'' gdzie akwarysta skupia się na hodowli ryb. Akwaria z samymi rybami morskimi są łatwiejsze w prowadzeniu i opiece niż akwaria rafowe z bogatą obsadą koralowców o zdecydowanie większych wymaganiach.

Najważniejszą kwestia jest woda. Tą do akwarium morskiego musimy specjalnie przygotować. Woda kranowa zupełnie nie nadaje do prowadzenia akwarium morskiego. Musimy więc przede wszystkim zaopatrzyć się w filtr RO oraz specjalną mieszankę minerałów – sól. Uzyskaną z filtra odwróconej osmozy wodę, mieszamy w odpowiedniej proporcji z dedykowaną solą morską do uzyskania jej stężenia na wymaganym poziomie. Optymalne zasolenie to przedział 1,023-1,025 przy temperaturze 25° C. Zasolenie mierzymy w wodzie za pomocą dedykowanych urządzeń salimetra pływakowego lub elektronicznego miernika zasolenia.

Bardzo istotną kwestią niezbędną do prowadzenia akwarium morskiego jest skała morska. Możemy akwarium startować na żywej skale (frachtowej), ożywionej lub suchej skale. Start zbiornika na nieożywionej skale suchej trwa oczywiście dłużej i zamknięcie cyklu azotowego się wydłuża. Jednak przy zastosowaniu skały suchej mamy pewność, że nie trafią do naszego akwarium nieproszeni goście jak wieloszczety lub kraby polujące na ryby. Skała oprócz tego, że jest elementem konstrukcyjnym, do którego kleimy szczepki koralowców i ukwiały, jest też odpowiedzialna za filtrację biologiczną w akwarium. Filtrację w małych akwariach morskich można z powodzeniem oprzeć o filtry kaskadowe. Z odpowiednimi wkładami filtracji chemicznej bądź wypełnić ją małymi kawałkami żywej skały. Przy większych zbiornikach warto przemyśleć zastosowanie panelu filtracyjnego lub sumpa. Wydajna filtracja to również odpieniacz białek. Urządzenie to usuwa nadmiar białek, ograniczając stężenie związków azotowych i fosforowych, w których wodzie. W akwarium morskim niezbędna jest odpowiednia cyrkulacja wody, której wymagają zamieszkujące naszą rafę zwierzęta. Zapewniają ją falowniki, czyli pompy cyrkulacyjne odpowiednio dobrane i ustawione w zbiorniku, aby martwych stref bez ruchu wody. Niezbędne jest też odpowiednie oświetlenie do akwarium morskiego, które różni się od oświetlenia używanego w akwarystyce słodkowodnej. Musi ono posiadać odpowiednią barwę oraz być dobrane odpowiednio pod względem mocy. Wraz z rozwojem techniki na popularności zyskują energooszczędne lampy ledowe.

Przy prowadzeniu akwarium morskiego tak samo, jak w przypadku akwarium słodkowodnego najważniejszą rzeczą jest systematyka. Musimy regularnie podmieniać wodę. Dbać o stabilne zasolenie, mierzyć i kontrolować parametry wody, suplementować pierwiastki śladowe niezbędne do wzrostu koralowców. Jeśli tylko będziemy pamiętać o podstawowych rzeczach, nasze oczy cieszyć będzie piękna rafa koralowa.

W podkategoriach przedstawimy Państwu wszystkie produkty niezbędne do założenia i bezproblemowego prowadzenia akwarium morskiego.

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium