Filtracja w akwarium morskim

Akwarium morskie wymaga wydajnego zestawu filtracji, utrzymującej wysoką jakość wody. Prawidłowo dobrane urządzenia i wkłady filtracyjne są w stanie zapewnić optymalne warunki w akwarium. Dobierając urządzenia, należy zwrócić uwagę czy są przystosowane do pracy w wodzie słonej. Filtracja wody znacząco różni się w zbiornikach słodkowodnych i morskich.
Pierwszym filtrem, w jaki trzeba się wyposażyć, planując akwarium słonowodne, jest filtr odwróconej osmozy (RO). Jest to urządzenie produkujące wodę pozbawioną wszystkich minerałów i zanieczyszczeń. Pozyskaną z tego filtra wodę następnie zasalamy do odpowiedniego poziomu, który mierzymy za pomocą salimetru.
Odpieniacze służą do usuwania z wody niebezpiecznych białek. Prawidłowo działają tylko w akwarium ze słoną wodą, której napięcie powierzchniowe jest dużo większe. Urządzenie to za pomocą wydajnej pompy miesza pod dużym ciśnieniem wodę akwariową z powietrzem, czego wynikiem jest tworząca się piana białkowa, która gromadzona jest w kubeczku odpieniacza. Dodatkowo wraz z białkami usuwane są inne zanieczyszczenia z wody, które przylepiają się do pęcherzyków piany. Jest to swoisty filtr mechaniczny w akwarium morskim.
Filtry kaskadowe to filtry zewnętrzne zawieszane na krawędzi akwarium, niezajmujące miejsca wewnątrz zbiornika. Charakteryzują się stosunkowo dużą powierzchnią przeznaczoną na wkłady filtrujące. Podczas zakładania niewielkiego nano akwarium morskiego w filtrze kaskadowym umieszcza się odpieniacz białek.
Filtr przepływowy, fluidyzacyjny to cylindryczne pojemniki, w których aktywny przepływ wody obmywa równomiernie media filtracyjne. Do zasilania takich filtrów niezbędna jest pompa o odpowiedniej mocy. Filtr taki uzupełniamy dedykowanymi mediami filtracyjnymi jak węgiel aktywowany, absorbery azotanów lub żywice syntetyczne.
Sump czyli odpowiednio podzielony na komory i przystosowany zbiornik, w którym umieszczamy media filtracyjne oraz urządzenia techniczne. Sumpy ustawione w szafce pod akwarium są niewidoczne, zapewniają optymalną ilość miejsca na media filtracyjne oraz urządzenia techniczne jak grzałki czy duże odpieniacze białek.

  • promocja
  • nowość
do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium