Opcje przeglądania
Cena
  • od do

Sole

Zakładając akwarium morskie, należy przygotować sprzyjające warunki dla życia i hodowli zwierząt. Jednym z podstawowych parametrów jest odpowiednie zasolenie wody. W ofercie dostępne są mieszanki soli bogate w minerały, makro oraz mikroelementy zaspokajające wymagania ryb, oraz korali w akwarium rafowym. Do sztucznego zbiornika, jakim jest akwarium, wodę morską przygotowujemy samodzielnie. Syntetyczna sól pozbawiona jest zagrożeń, jakie płyną ze stosowania słonej wody pochodzącej ze zbiorników naturalnych, nie zawiera fosforanów czy niebezpiecznych czynników chorobotwórczych. Nie można do tego celu używać również wody kranowej. Do prowadzenia akwarium morskiego niezbędny jest filtr RO z dodatkowym pojemnikiem na żywicę demineralizującą, dzięki któremu uzyskamy wodę pozbawioną w całości wszystkich rozpuszczonych w niej minerałów, chloru i innych zbędnych i często niebezpiecznych związków. Woda po przefiltrowaniu przez zestaw RO/DI powinna wskazywać 001 ppm na mierniku TDS.
Wodę RO/DI zasalamy w odpowiedniej proporcji, aby uzyskać pożądane zasolenie. Producent na opakowaniu podaje ile gramów dodać do wody. Kontrolę nad odpowiednim zasoleniem uzyskujemy za pomocą mierników zasolenia. Stężenie soli w wodzie zależy również od jej temperatury, najpopularniejsza wartość przy 25ºC to ok. 33 ppt, czyli 1.023 g/cm3. Parująca z akwarium woda jest pozbawiona soli, powoduje to skokową zmianę stężenia w akwarium morskim. Do stabilizowania zasolenia niezbędne są regularne podmiany oraz ułatwiająca prowadzenie akwarium automatyczna dolewka.
Sole syntetyczne dostępne w ofercie różnią się między sobą składem. Wybór odpowiedniej soli zależy od tego, czy decydujemy się na akwarium typu fish only, w którym sól nie musi być bogata w związki mineralne, czy na typową rafę z koralowcami gdzie zapotrzebowanie na pierwiastki śladowe jest dużo większe. Dobrej jakości sól nie powinna się zbrylać, być łatwa do rozpuszczania oraz wydajna. Niektóre sole są dodatkowo wzbogacane o probiotyczne bakterie redukujące azotany i hamujące rozwój drobnoustrojów.

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium