Wkłady filtracyjne do akwarium

Podstawą dobrze funkcjonującego akwarium jest wydajna i odpowiednio dobrana do rodzaju zbiornika filtracja. Bez wydajnych i sprawnie działających filtrów, prowadzenie zbiornika oraz utrzymanie równowagi biologicznej może być bardzo trudne. Bez wydajnych filtrów woda może zostać szybko zanieczyszczona przez detrytus: rozkładające się resztki roślin, odchody ryb, oraz niedojedzone resztki pokarmu.
Przy niewydolnej filtracji możemy mieć problem ze zbyt dużym poziomem związków azotowych i fosforowych w wodzie, co spowoduje intensywny rozwój glonów. Posiadamy w swojej ofercie szeroki wybór wkładów filtracyjnych, które możemy podzielić na: mechaniczne (gąbki i włókniny), biologiczne (np. Ceramika), chemiczne (np. zeolit)
Należy pamiętać, że wkłady, które nadają się do wielokrotnego użytku, płuczemy w wodzie, pozyskanej z akwarium podczas podmian.
Nie płuczemy wkładów do filtrów akwariowych pod wodą bieżąca z kranu. Jest to istotne, ponieważ na wkładach osiedlają się pożyteczne bakterie, które w momencie płukania pod wodą chlorowaną zostaną zabite, co negatywnie wpływa na biologię zbiornika.
Wkłady mechaniczne to najbardziej popularny rodzaj wkładów stosowanych w akwarystyce. Filtracja przez użycie wkładów mechanicznych polega na wyłapywanie przez nie drobnych cząstek zanieczyszczeń, które unoszą się w wodzie. Najpopularniejsze z nich to gąbki o dużych porach oraz włókniny filtracyjne. Wkłady biologiczne mają za zadanie stworzyć miejsce dla rozwoju pożytecznych bakterii odpowiedzialnych za rozkład związków azotowych tych szkodliwych dla ryb (NH3, NH4, NO2) do azotu w postaci NO3, który w odpowiednich granicach jest bezpieczny dla zwierząt. Wkłady chemiczne bardzo pomagają przy zbiornikach hodowlanych, w akwariach gdzie nie możemy pozwolić sobie na sadzenie roślin akwariowych ze względu na charakterystykę hodowanych zwierząt. Przykładem takiego wkładu może być zeolit bądź żywice jonowymienne pochłaniające związki azotowe czy fosforany.

 

 

 
do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium