Wkłady filtracyjne do akwarium

Podstawą dobrze funkcjonującego akwarium jest wydajna i odpowiednio dobrana do rodzaju zbiornika filtracja. Bez wydajnych i sprawnie działających filtrów, prowadzenie zbiornika oraz utrzymanie równowagi biologicznej może być bardzo trudne. Bez wydajnych filtrów woda może zostać szybko zanieczyszczona przez detrytus: rozkładające się resztki roślin, odchody ryb, oraz niedojedzone resztki pokarmu.
Przy niewydolnej filtracji możemy mieć problem ze zbyt dużym poziomem związków azotowych i fosforowych w wodzie, co spowoduje intensywny rozwój glonów. Posiadamy w swojej ofercie szeroki wybór wkładów filtracyjnych, które możemy podzielić na: mechaniczne (gąbki i włókniny), biologiczne (np. Ceramika), chemiczne (np. zeolit)
Należy pamiętać, że wkłady, które nadają się do wielokrotnego użytku, płuczemy w wodzie, pozyskanej z akwarium podczas podmian.
Nie płuczemy wkładów do filtrów akwariowych pod wodą bieżąca z kranu. Jest to istotne, ponieważ na wkładach osiedlają się pożyteczne bakterie, które w momencie płukania pod wodą chlorowaną zostaną zabite, co negatywnie wpływa na biologię zbiornika.
Wkłady mechaniczne to najbardziej popularny rodzaj wkładów stosowanych w akwarystyce. Filtracja przez użycie wkładów mechanicznych polega na wyłapywanie przez nie drobnych cząstek zanieczyszczeń, które unoszą się w wodzie. Najpopularniejsze z nich to gąbki o dużych porach oraz włókniny filtracyjne. Wkłady biologiczne mają za zadanie stworzyć miejsce dla rozwoju pożytecznych bakterii odpowiedzialnych za rozkład związków azotowych tych szkodliwych dla ryb (NH3, NH4, NO2) do azotu w postaci NO3, który w odpowiednich granicach jest bezpieczny dla zwierząt. Wkłady chemiczne bardzo pomagają przy zbiornikach hodowlanych, w akwariach gdzie nie możemy pozwolić sobie na sadzenie roślin akwariowych ze względu na charakterystykę hodowanych zwierząt. Przykładem takiego wkładu może być zeolit bądź żywice jonowymienne pochłaniające związki azotowe czy fosforany.

  • nowość
GĄBKA FILTRACYJNA WKŁAD SZARA KW 20x12cm
GĄBKA FILTRACYJNA WKŁAD SZARA KW 20x12cm
Producent: AKWARIUM24
Cena: 14,50 zł

 

 

 
do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium