Podłoża naturalne - Piaski i żwiry do akwarium

Żwiry i piaski są najdłużej znanymi rodzajami podłoży, które mają zastosowanie w akwarystyce od bardzo dawna. Sam żwir czy piach nie jest jednak najlepszą opcją do prowadzenia zbiornika z wymagającymi gatunkami roślin. Nadaje się jednak do sadzenia w nim mało wymagających gatunków takich roślin jak Żabienice czy Kryptokoryny.

Zależnie od rodzaju żwiru może on również mieć wpływ na parametry wody. Żwiry kwarcowe są neutralne i nie wpływają na twardość oraz pH wody. Natomiast żwiry marmurowe, bazaltowe, dolomitowe mogą podnosić wartość twardości i odczynu wody. Dlatego nie powinniśmy stosować takich żwirów, jeśli planujemy posiadać ryby wymagające miękkiej i kwaśnej wody. Podłożą jałowe, czyli niezawierające związków odżywczych nadają się do prowadzenia zbiorników z mało wymagającymi roślinami, o których pisaliśmy wyżej. Nadaje się też świetnie do zbiorników, w których będziemy uprawiać epifity, czyli roślin których nie musimy sadzić w podłożu (anubiasy, mikrozoria).

Piaski sprawdzają się idealnie przy hodowli ryb z jezior afrykańskich oraz większości gatunków pielęgnic z Ameryki Południowej i Centralnej. Podłoża jałowe niezmieniające parametrów też będą spełniały swoją funkcję w akwariach dla krewetek z rodziny Neocaridina. Podłoża jałowe możemy oczywiście wzbogacać za pomocą kulek nawozowych, kapsułek i pałeczek nawozowych. Możemy również podłoży jałowych używać do przysypania substratów pod żwirowych, które wymagają przykrycia warstwą innego podłoża.

 

Biały piasek dolomitowy 1-1,5mm 5kg malawi
Biały piasek dolomitowy 1-1,5mm 5kg malawi
Producent: AKWARIUM24
Cena: 21,90 zł

 

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium