Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?

W każdym zbiorniku wodnym niezbędne jest źródło światła, które umożliwia obserwację podwodnego świata. Wybór odpowiedniego oświetlenia do akwarium słodkowodnego podyktowany jest wymaganiami roślin oraz zwierząt, ale głównymi beneficjentami oświetlenia w akwarium są rośliny. W przypadku akwarium roślinnego np. w stylu holenderskim nacisk skierowany jest na ich prawidłowy wzrost. Oświetlenie jest również czynnikiem wpływającym bezpośrednio na fotosyntezę.

Akwaria towarzyskie z mniejszą ilością flory powinny być oświetlane mniejszą intensywnością dostosowaną do pojemności akwarium jak i wymagań posadzonych roślin. Zdrowo rosnące rośliny są konkurencją dla glonów pojawiających się w akwarium, redukują związki azotu i fosforu, których kumulacja powoduje wzrost niechcianych glonów.

W akwariach biotopowych odzwierciedlających środowiska bez roślin wybór oświetlenia jest podyktowany skrytym charakterem jego mieszkańców (intensywne światło może stresować zwierzęta) oraz podkreśleniem kolorów ryb. Stonowane, punktowe źródło światła w czarnych wodach czy mocniejsze, wybarwiające, dla pielęgnic z jezior Afrykańskich.

Wszystkie wymagania postawione przed akwarystami słodkowodnymi spełnia nowoczesne oświetlenie led. Oferujemy lampy do zbiorników otwartych, opierane na bocznych krawędziach akwarium, podwieszane do sufitu. Belki z pełną regulacją mocy, wyposażone w oświetlenie nocne ułatwiające obserwację ryb aktywnych po wyłączeniu w akwarium głównego światła. Dostępne są również świetlówki ledowe umożliwiające modernizację starszych pokryw akwariowych, które wyposażone są w pobierające więcej energii i mocniej nagrzewające wodę jarzeniówki.

  • nowość
  • nowość

 

 

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium