Podłoża do akwarium

Oprócz odpowiedniej filtracjioświetlenia ważnym aspektem wpływającym na wygląd i funkcjonowanie zbiornika jest podłoże, jakiego użyjemy w akwarium. Odpowiednio dobrane wpływa nie tylko na estetykę akwarium, pełni również rolę filtracji biologicznej, ponieważ osiedlają się na całej jego powierzchni pożyteczne bakterie. Odpowiednia frakcja oraz rodzaj podłoża ułatwia sadzenie roślin, oraz sprzyja ukorzenianiu się nowo posadzonych pędów.
Wybierając rodzaj
żwirku do akwarium, musimy wziąć pod uwagę, jakie ryby planujemy hodować, kruszywa o ostrych krawędziach nie są odpowiednie dla gatunków przekopujących podłoże, najlepszym rozwiązaniem jest piasek dostępny w różnych odcieniach w pełni bezpieczny dla zwierząt przydennych. Wielkość frakcji ma również znaczenie estetyczne. Do małych nano akwariów i krewetkariów dobieramy podłoże o drobnej frakcji, zbyt duże kamyki pomniejszą wizualnie akwarium.
Substraty aktywne / jonowymienne to naturalne podłoża poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Odpowiadają za stabilizację parametrów wody, pełnią funkcję buforu składników odżywczych, które są dostępne dla korzeni roślin. Substraty są nieodzowne przy hodowli wymagających krewetek z rodzaju Caridina. Pozwalają utrzymać miękką i kwaśną wodę.
Podłoża podżwirowe to bogata w składniki pokarmowe dla roślin mieszanka gliny i nawozów zapewniająca odpowiednie dokarmianie roślin. Ten rodzaj stosujemy jako pierwszą warstwę usypaną na dnie akwarium, którą należy dokładnie przykryć odpowiednią dedykowaną przez producenta ilością żwiru lub substratu aktywnego.

W poniższych kategoriach przedstawimy warianty podłoży, które mają zastosowania w akwarystyce. Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga akwarystycznego, gdzie kompleksowo zostały opisane dostępne rodzaje podłoży akwarystycznych oraz charakterystyka podłoży dedykowanych konkretnym grupom ryb akwariowych.

 

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium