Odmulacze do akwarium morskiego

Filtracja w akwarium to jedna z najważniejszych rzeczy odpowiedzialnych za utrzymanie w zbiorniku czystości i uzyskania dobrej jakości wody. Nawet najbardziej wydajny filtr nie jest w stanie zapobiec osiadaniu na dnie zanieczyszczeń. Z pomocą przychodzą dodatkowe falowniki, poprawiające cyrkulację wody wydmuchujące detrytus bliżej wlotu filtra, aby ten mógł je zassać. Sama filtracja oraz poprawienie krążenia wody nie zawsze jest w stanie idealnie odkurzyć akwarium ze względu na ułożenie skał w akwarium morskim. Osadzające się na dnie akwarium w postaci odchodów ryb oraz niezjedzonego pokarmu przyczyniają się do pogorszenia warunków bytowania naszych podopiecznych, obserwujemy to w postaci podnoszących się wartości testów na związki amoniaku w wodzie oraz rozwijających się glonów. Najwygodniej jest odmulać akwarium podczas podmian wody.

Rodzaje odmulaczy

Wyróżniamy odmulacze grawitacyjne oraz napędzane powietrzem bądź pompką zasilaną prądem.
Najprostszym i najbardziej popularnym rodzajem odmulacza jest wąż z szerszą rurką (syfonem). Odmulacze te różnią się średnicą i długością syfonu, część z nich ma sitko zapobiegające zasysaniu podłoża. Występują też wersje odmulaczy z pompką ułatwiająca zasysanie wody z akwarium. Taki rodzaj odmulaczy możemy zastosować jedynie podczas podmiany wody, ponieważ odmulacz zaciąga wodę wraz z zanieczyszczeniami wprost do wiadra.
Jeżeli zależy nam na odmuleniu dna bez konieczności podmiany wody, musimy zastosować odmulacz napędzany popularnym brzęczykiem lub zasilany bateriami. Odmulacz na powietrze wymaga podłączenia do napowietrzacza, zasada działa jest podobna do tej znanej z prostych filtrów gąbkowych. Bąbelki powietrza wymuszają ruch wody w syfonie na tyle silny, że zanieczyszczenia unoszą się i zbierają w specjalnym woreczku filtracyjnym przy odmulaczu. Bez konieczności podmian wody odmulimy dno również za pomocą odmulacza zasilanego prądem. Urządzenia te zasilane są bateriami lub mają możliwość podpięcia pod zasilacz, odmulacze tego rodzaju posiadają wbudowaną w urządzenie turbinę, która odpowiada za tłoczenie wody, aby usunąć zanieczyszczenia z podłoża. Wyposażone są w pojemnik lub jak w przypadku poprzedniego rodzaju woreczek na zebrany muł.

 

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium