Odmulacze do akwarium

Jak wiadomo filtracja w akwarium to jedna z najważniejszych rzeczy odpowiedzialnych za utrzymanie w zbiorniku czystości i uzyskania dobrej jakości wody. Jednak nawet najbardziej wydajny filtr nie jest w stanie wciągnąć całych zanieczyszczeń z dna akwarium. Z pomocą mogą nam przyjść oczywiście dodatkowe cyrkulatory, które będą wymiatały zanieczyszczenia z dna bliżej wlotu filtra, aby ten mógł je wciągnąć. Jednak nie ma możliwości usunięcia całego zanieczyszczenia z dna przy pomocy samej filtracji i cyrkulacji. Na dnie zbiornika gromadzą się wszelkiego rodzaju, zanieczyszczenia. Są to obumarłe części roślin, resztki pokarmu, odchody ryb. Te zanieczyszczenia oczywiście w podłoży są rozkładane przez pożyteczne bakterie i stanowią też pożywkę dla roślin, czyli naturalny nawóz z którego rośliny pobierają związki odżywcze. Jednak nie może być ich też za dużo, bo mogą przyczyniać się do powstawania glonów. Drugą kwestią jest estetyka. Akwarium ma pełnić funkcję dekoracyjną. Duża warstwa zanieczyszczeń, resztek, odchodów nie wygląda estetycznie i szpeci wygląd zbiornika.

Jako właściciela akwarium powinieneś więc zadbać o ich usuwanie z dna zbiornika. Najlepiej robić to podczas podmian wody. Możemy zasysać takie zanieczyszczenia wężem używanym do opuszczania wody z akwarium. Jednak zbierze on tylko powierzchniowo a dodatkowo, jeśli mamy większej gradacji żwir może on nam zapchać wąż. Dlatego do celu odmulenia i oczyszczenia dna używamy urządzenia zwanego odmulaczem.


Jaki odmulacz do akwarium

Najprostszym i najbardziej popularnym rodzajem odmulacza jest wąż z szerszą rurką na końcu. Wodę zasysamy ustami do węża a plastikową końcówką manewrujemy w podłożu z którego jest zasysany muł i zanieczyszczenia. Odmulacze te występują z różną średnicą i długością końcówek. Występują też wersje odmulaczy z pompką zamontowaną na wężu, którą naciskamy dłonią, aby woda z akwarium została zassana. Taki rodzaj odmulania możemy zastosować jedynie podczas podmiany wody. Jeśli natomiast chcielibyśmy odmulić dno bez konieczności podmiany wody, musimy zastosować odmulacz napędzany pompką napowietrzającą lub odmulacz na baterie. Odmulacz napędzany powietrzem wymaga posiadania napowietrzacza, który będzie doprowadzał powietrze do urządzenia. Pompka wężykiem doprowadza powietrze do odmulacza, powietrze porusza podłoże, zanieczyszczenia unoszą się i zbierają w specjalnym woreczku filtracyjnym przy odmulaczu. Odmulacze tego typu również są tanie oraz całkiem nieźle spełniają swoją funkcję. Kolejnym rodzajem odmulaczy, dzięki którym odmulimy dno bez konieczności podmiany wody, są odmulacze na baterie. 

Posiadamy kilka modeli różniących się od siebie zarówno ceną, jak i jakością wykonania. Urządzenia te zasilane są bateriami lub mają możliwość zasilania prądem stałym, czyli podłączenie kablem zasilającym do kontaktu. Urządzenia te posiadają wbudowaną w urządzenie turbinę która odpowiada za tłoczenie wody, aby usunąć zanieczyszczenia z podłoża. Oczywiście posiadają albo woreczek na zanieczyszczenia albo wbudowany w urządzenie pojemnik. Jeśli chodzi o wybór odmulacza jest to kwestia indywidualna i zależy tylko od naszych potrzeb i oczekiwań, jakie mamy względem tego sprzętu.

 

 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium